Detektivní romány: 

- Detektiv Stanislav Berka

Románová série detektivek, jejichž hrdinou je (fiktivní) bývalý šéf brněnské krajské mordparty, emeritní kapitán Stanislav Berka. Berka se po odchodu od policie stává soukromým detektivem. Berka je "tvrďák s něžnou duší". Pokud je to nutné, neváhá použít svůj Walther TPH nebo alespoň své pěsti. Vždy se však snaží pomoci svým klientům a především - vždy se snaží o to, aby zvítězila spravedlnost. I když to nemusí pokaždé znamenat vítězství práva. Po letech se Berka vrací k policii, je povýšen na podplukovníka a posléze na plukovníka a opět se stává šéfem brněnské mordparty.

- Potměšilá smrt

Standa Berka se svými kolegy bude muset opět popasovat s nesmírně žinantním případem týkajícím se brněnské i celostátní politiky.

POTMESILA SMRT (002).jpg

Berkův bývalý "klient", Josef Chudárek, kdysi zvaný Pepan Otevřito, špičkový kasař ještě z dob socialismu se brněnské mordpartě už potřetí "postará o práci".

Chudárek při procházce kolem řeky Svratky, kdy jde zkontrolovat zahradu svých známých, za plotem jejich pozemku najde mrtvolu.

Ukáže se, že muž oblečený pouze do trička se slabinami poprášenými kokainem, je Jan Věromysl Juráček, ekonomický a také hlavní poradce premiéra profesora Radmila Rubeše.

Juráček přijel jako hlavní host a řečník na brněnskou konferenci krajské organizace své a premiérovy Konzervativní strany, která se koná v hotelu Skanderbeg na Brněnské přehradě.

Berkovi je jasné, že případ bude pod drobnohledem politiků i policejního vedení. A to nejen kvůli jeho aktérům, ale také proto, že při jeho řešení se nedá vyhnoiut přítomnosti drog. 

Berka se však nenechá ve svém pátrání nikým ovlivňovat a postupuje diplomaticky i nekompromisně. Nemalou pomocnocí je kriminalistům při řešení případu tentokrát i náhoda. Ta však, jak známo, přeje pouze připraveným. A tak se Berkovi a jeho kolegům nakonec podaří objasnit, jak a proč přišel Juráček o život. A nakonec zjišťují, že věci nemusí být takové, jaké se zpočátku zdají.

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Trestající smrt

Standu Berku v tomto případu opět jednou ovanou třeskuté větry domácí politiky.

Trestajici smrt.jpg

Šestnáctý příběh detektiva Standy Berky je dalším, který Berka řeší jako staronový šéf brněnské mordparty.

Stejně jako v případu minulém, popsaném v románu "Podezřelá smrt", se Berkovi a jeho kolegům z mordparty "postará o práci" jeho bývalý "zákazniík", Josef Chudárek, kdysi zvaný Pepan Otevřito, špičkový kasař odsouzený ještě za dob socialismu za vraždu své, jej terorizující manželky. 

Chudárek při procházce kolem řeky Svratky z brněnských Pisárek do jiných brněnských čtvrti Komína a Jundrova objeví v roští u cesty mrtvolu muže s prostřeleným okem. Ukáže se, že jde o známého brněnského podnikatele a politika Kryšpína Horáčka. Muže, který v roce 2000 přivedl ke krachu svoji velkou kampeličku a připravil tak spoustu jejích členů o úspory. A v době nedávné přivedl neméně "úspěšně" ke krachu další svoji společnost, distributora a prodejce energií společnost Moravian Top Power. A způsobil tak velké problémy jejím zákazníkům.

A nedosti na tom. Kvůli krachu své druhé společnosti Horáček přišel o místo ministra financí v nové české vládě. S čímž nebyli spokojení mnozí členové Horáčkovy politické strany.

Je tak zřejmé, že zástup těch, kdo by mohli důvod k tomu odeslat Horáčka na věčnost, není zrovna malý.

A Berkovi je navíc jasné, že tento případ bude bedlivě sledovaný z těch nejvyšších míst. A on i jeho kolegové si nesmí dovolit udělat ani tu nejmenší chybu. A tak brněnská mordparta s Berkou v čele rozjíždí velké a energické vyšetřování, při kterém nakonec Berka musí také dokázat, že ani po letech nepozbyl nic ze svého střeleckého umění...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Podezřelá smrt

Standu Berka se v tomto příběhu po čtvrt století vrátí do funkce šéfa brněnské mordparty.

Podezrela smrt (002).jpg

Patnáctý příběh detektiva Standy Berky je prvním, který řeší jako staronový šéf brněnské mordparty.

Počátek příběhu nás zavede do předválečného a posléze i protektorátního Brna. Začíná tam smutný příběh jedné brněnské židovské rodiny, který posléze pokračuje nadmíru dramatickou epizodou v roce 1940 v kantonu Wallis ve švýcarských horách.

A celý příběh dramaticky vyvrcholí v současném Brně. Za Berkou přijde jeho bývalý "zákazniík", Josef Chudárek, kdysi zvaný Pepan Otevřito, špičkový kasař odsouzený ještě za dob socialismu za vraždu své, jej terorizující manželky. 

Dnes žije jako spokojený důchodce v penzionu seniorů v Brně-Lesné a má přítelkyni, potomka brněnské židovské rodiny klenotníka, kdysi zvanou Dlouhonohá Nelly a živící se jako luxusní call-girl.

Paní zemře, podle přivolaného lékaře záchranky, na srdeční nevolnost. Chudárkovi se však její smrt nezdá, protože zjistí, že jeho přítelkyní chybí spousta tabletek Digoxinu, tedy digitalisu, který měla předepsaný jako lék na své srdce.

A tak se plukovník Berka spolu s kolegy z, nyní už zase své mordparty pouští do objasňování případu, jehoý kořeny sahají až do dob válečných a předválečných...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Zapomenutá smrt

Standu Berku v tomto příběhu dožene jeho minulost. Minulost bývalého šéfa brněnské mordparty i minulost počátků jeho kariéry soukromého detektiva.

Zapomenuta_smrt.jpg

Čtrnáctý příběh detektiva Standy Berky je částečným návratem do Berkovy minulosti a zároveň i ukázkou toho, že naše životy se často odvíjí v kruzích. Berka se na konci toho příběhu totiž po čtvrt století opět stane šéfem brněnské mordparty.

Na počátku toho příběhu je Berka pevně rozhodnutý po druhé a definitivně opustit řady policie a stát se opět soukromým detektivem.

Jenže Berka míní a okolnosti mění. Majitelé parcely sousedící v brněnském Novém Lískovci s domem profesorky Motlové, ve kterém Berkův šéf a přítel plukovník Motl žije spokojeně se svojí manželkou, šéfkou brněnského Ústavu soudního lékařství, se rozhodnou na parcele, kterou před lety dostali zpět jako restituci, znovu postavit rodinné sídlo.

Jejich bohulibý úmysl je však narušen hned na počátku. V opuštěném sklepě na parcele nachazí kostru. A přivolaní policisté brzy zjistí, že mrtvola ve sklepě neležela osamocená. Vedle ní byla pohřbená ještě další dvě těla.

A tak Motl žádá přítele Berku, aby se ujal vedení pátrání, které má objasnit tři vraždy z devadesátých let a počátku nového tisíciletí. Berka přítele samozřejmě neodmítne. A brzy zjišťuje, že některá z pohřbených těl mu nejsou tak zcela neznámá. A že jednoho z mrtvých dokonce poznal velice zblízka. Až mu to milé nebylo...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Smrt místostarosty

Začátkem druhého desetiletí nového tisícíletí vzrušilo moravskou metropoli zmizení místostarosty jedné z jejích čtvrtí, jehož tělo bylo posléze nalezeno bez hlavy poblíž Brna

Smrt místostarosty

Třináctý příběh detektiva Standy Berky je inspirovaný tímto případem, který byl přímo ukázkově vyřešen kriminalisty z jihomoravské krajské mordparty, kteří navázali na práci svých kolegů z městské kriminálky.

Já jsem tento případ přesadil do domovské čtvrti Standy Berky, do Brna-Bystrce. Čtvrti, kterou s Berkou máme oba rádi a doufáme, že vás třeba i tato kniha zláká k její návštěvě.

Ve skutečnosti to byl jeden z velmi schopných vyšetřovatelů brněnské mordparty, který postupně se svými kolegy (protože policejní kriminalistická práce není o geniálních jedincích, nýbrž o spolupráci mnoha schopných lidí) postupně odkrýval propletenec mileneckého čtyřúhelníku, ve kterém se odehrávalo poněkud bizarní soužití hlavních aktérů tohoto případu, který osciloval mezi tragikomikou a tragédií a na jehož konci byl jeden velice nesmyslně zmařený lidský život.

A já, když jsem tento případ před psaním studoval, jsem si opět jednou říkal, že ty nejlepší zápletky vytváří život sám

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Smrt ve Stuttgartu

Stuttgart je hlavním městem spolkové země Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa. Je to však také partnerské město mého a Berkova rodného Brna a proto jeho jméno nese jedna z lodí brněnské přehradní flotily.

Dvanáctý příběh detektiva Standy Berky jsem dopisoval v době, kdy se blížilo 150leté výročí zahájení městské hromadné dopravy v Brně. A protože MHD je mým velkým koníčkem a mezi brněnskými dopraváky mám několik kamarádů a známých, rozhodl jsem se jim věnovat tento román...

Na lodi Stuttgart a v historickém trolejbusu T11 dojde ke spektakulárním vraždám bývalých spolupracovníků multimiliardáře Klementa Chládka, známého ze čtyř předchozích románů s delektivem Berkou. Oba muži jsou zavražděni vzácným tropickým jedem.

Chládek je však nyní premiérem České republiky a ocitá se v nepěkném podezření z organizace vražd svých bývalých spolupracovníků, se kterými se rozešel za poněkud tajemných okolností.

Standa Berka se tak musí vrátit do řad Policie ČR. Mimořádně povýšený na podplukovníka a jmenovaný zvláštním vyšetřovatelem Policejního prezidia se spolu s brněnskou mordpartou a jejím šéfem plukovníkem Motlem ujímá vyšetřování.

U dvou vražd nezůstane a pátrání nabírá dramatické obrátky. Berka i jeho kolegové, brněnští kriminalisté se tak pořádně zapotí. A jejich pomocníky bude i několik všímavých pracovníků brněnského dopravního podniku...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Smrt vilného cizince

I přes svoji vážnou nemoc si dokázal užívat života plnými doušky. Nebo možná díky této nemoci. Jenže tohle "užívání života" bylo příčinou jeho smutného konce...

Smrt vilného cizinceJedenáctý příběh detektiva Standy Berky je inspirován skutečným případem vraždy italského invalidního důchodce, která se odehrála v Luhačovicích v polovině posledního desetiletí minulého tisíciletí.

Dotyčný senior byl postižený závažným onemocněním, které postupně způsobovalo úplnou invaliditu zakončenou smrtí. To mu ovšem neubralo na životním optimismu a snaze užít si života, pokud to bylo alespoň trochu možné.

Sexuální apetýt muži nechyběl, a tak si své léčení, kvůli kterému po dlouhá léta navštěvoval naši zem, zpestřoval vyhledáváním krátkodobých známostí, se kterými si užíval sexuálních radovánek.

Jedna z takových známostí se však seniorovi nakonec stala osudnou...

V té době ještě patřily Luhačovice do Jihomoravského kraje, a tak vedení vyšetřování převzala brněnská mordparta, jejíž kriminalisté za pomoci místních policistů, vraždu mistrně vyšetřili, odhalili toho, kdo ji spáchal a předali jej spravedlnosti.

Při psani románu jsem se do značné míry držel skutečnosti. Pouze jsem jej upravil do podoby posledního případu, jejhož vyšetřování vedl Standa Berka jako policejní kapitán a šéf brněnské mordparty. Po vyřešení případu Berka začíná svoji dráhu soukromého detektiva...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Smrt malé blondýnky

Někdy se nestačíte divit, kolik krutosti se mezi lidmi může vyskytovat. Bezcitné krutosti beze špetky slitování...

Smrt malé blondýnkyJubilejní, desátý příběh detektiva Berky je tak trochu návratem ke kořenům. Berkovým i mým.

Do Šlapanic, nevelkého města ležícího východně od Brna, kde jsem vyrůstal já a nechal zde prožít mládí i svého deteltivního hrdinu.

Tento román je inspirován skutečným případem sexuálně motivované vraždy malé holčičky, ke které došlo ve Šlapanicích v 80. letech minulého století.

Jednoho červnového večera se nevrátila domů šestiletá dívenka se svým pejskem. Rodiče zalarmovali Veřejnou bezpečnost, policisté za pomoci místních okamžitě zorganizovali pátrání a ještě v noci, během necelých čtyř hodin, objevili mrtvolu holčičky i jejího pejska.

Následovalo intenzívní pátrání, které ukázalo, jak kvalitně a efektivně pracovala tehdejší jihomoravská kriminálka. Už v nadcházejícím dopoledni si policisté přišli pro vraha, který byl posléze odsouzen na dvacet tři let do vězení, kde po pár dnech spáchal sebevraždu.

V románu jsem děj poněkud upravil. Tím, kdo v knize vede vyšetřování, je mladý nadporučík Stanislav Berka, který za pomoci svého zkušenějšího staršího kolegy, jehož částečným předobrazem byl skutečný vyšetřovatel tehdejšího případu, řeší a úspěšně vyřeší svůj první velký případ.

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Smrt poctivého lichváře

Všechny závazky by se mezi slušnými lidmi měly měly vždy správně splnit. Pokud partneři, obchodní i jiní, slušní nejsou a podle tohoto pravidla se neřídí, může vše skončit i vraždou.

Smrt poctivého lichvářeDevátý Berkův příběh je prvním, který je inspirovaný skutečným kriminálním případem úspěšně vyřešeným kriminalisty z brněnské mordparty. Na rozdíl od skutečného případu se však kriminalistům do práce s vervou sobě vlastní zamíchá zase jednou jejich bývalý šéf Berka.

Pro něj tento případ začne v okamžiku, kdy mu zavolá jeho bývalá láska z konce 80. let. Žena je zoufalá, protože jí beze stopy zmizel cestou do své firmy její manžel. Policie případ ani zdaleka nebere na lehkou váhu a velice intenzivně se mu věnuje. Žena si však přeje, aby její bývalý přítel, o kterém dobře ví, jaký je vynikajícící kriminalista, na průběh vyšetřování dohlédl.

Kdysi Berkův zástupce a nynější šéf brněnské mordparty plukovník Motl nakonec Berkovu pomoc přijímá. Souhlasí, protože svého přítele dobře zná a ví, že ten by se stejně odradit nenechal.

Berka se tedy ve spolupráci s kriminalisty dává do pátrání a brzy zjišťuje, že zmizelý muž byl pomalu renesanční osobnost s rozsáhlými zájmy. Pracovními i jinými. A že manželka zmizelého o mnoha činnostech svého muže neměla zdaleka takový přehled jako ti a ty, se kterými se stýkal.

Berka i policisté jsou čím dál víc přesvědčení, že zmizelý už není na živu. Najdou také několik jeho možných vrahů. Jenže jim stále chybí tělo zmizelého podnikatele...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Láskyplná smrt

Erika Žídková byla krásná žena, která si uměla užívat života. Krásná žena se širokým srdcem. Miloval ji její manžel, milenec i milenka.

Láskyplná smrtOsmý Berkův příběh začal v jeho kanceláři na Lidické ulici v Brně.

Po letech se u něj objevil spolužák z gymnázia, nyní známý a úspěšný advokát Ervín Jeroným Nebeský.

Ten obhajuje jistého elektroinženýra Vojtěcha Zábranu, který si života dokázal užívat podobně jako nebohá Erika.

Až do chvíle, kdy byla nalezena mrtvá ve své posteli. Udušená polštářem a před tím omráčená úderem sošky nahé dívky, kterou Erika používala při svých milostných hrách.

Problém inženýra Zábrany byl v tom, že na mrtvé a v mrtvé byly nalezeny zbytky jeho spermatu, za nehty mrtvé byly nalezeny kousíčky jeho kůže a na inženýrově hrudi škrábance od mrtvé. Na sošce byl navíc nalezen otisk Zábranova prstu.

K tomu všemu byl Vojtěch Zábrana zhruba v době vraždy přítomen na místě činu a nepopíral, že s ní měl pohlavní styk.

Dost důvodů na to, aby se ocitl ve vazbě.

Byl však skutečně inženýr Zábrana vrahem Eriky Žídkové? S elánem sobě vlastním se do vyšetřování brněnských kriminalistů zamíchá jejich bývalý kolega, detektiv Berka. A na začátku ani nemůže tušit, jak dramatické jeho vyšetřování bude. Berkovi půjde zase jednou o život. A nebýt jeho, zahynou i dva brněnští policisté...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Smrt z minulosti

Minulost vás obvykle dostihne tehdy, když ji nečekáte. Tehdy, když jste přesvědčení, že ji už můžete pohřbít ve svých vzpomínkách. I když jste vlastně nic špatného neprovedli a za nic se nemusíte stydět.

Smrt z minulostiSedmý Berkův příběh nezačal zrovna příjemně. Dát si prošlý rybí salát s majonézou k večeři nebyl ten nejlepší nápad.

A tak, když byl Berka následující ráno, po noci, kterou skoro celou probděl, přivezený k poněkud spektakulární mrtvole staré ženy pověšené na strom v rázovité brněnské Kamenné kolonii, nadšením rozhodně nejásal. Zvlášť když byla mrtvola vyzdobená cedulí s poněkud uhozenými verši složenými nepochybně vrahem, který, alespoň soudě podle jím stvořených veršů, mohl být skutečně hodně svéráznou osobností...

K tomu všemu si Berka s přítelem majorem Motlem brzy uvědomí, že vlastně nejde ani tak o mrtvou, kdysi nadmíru přísnou prokurátorku, pracující ještě za bývalého režimu. Jedná se vlastně o případ vraždy manželské dvojice špičkových rozvědčíků bývalé StB. Ostatně proto si Motl Berku zve na pomoc.

Tuto vraždu spolu řešili v roce 1989, Berka tehdy jako čerstvě jmenovaný náčelník brněnské krajské mordparty, Motl jako jeho zástupce. Vraha našli poměrně rychle, ovšem oba si dobře uvědomovali, když si od nich případ, nepřipouštějíc žádnou diskusi, přebírala Státní bezpečnost, že jimi polapený vrah nebyl tím, kdo celou akci vymyslel.

A tak neodhalená fakta z roku 1989 dostihnou oba v současnosti. Ovšem ani dnes jim nebude umožněno odhalit celou pravdu...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Smrt expremiérky

Politika není nic příjemného. A ta nejvyšší spojená s velkým byznysem už vůbec ne. Přesvědčil se o tom i detektiv Berka. A vůbec jej to nepřekvapilo. 

Smrt expremiérkyŠestý Berkův příběh nepředstavoval žádnou idylu. Berka musel opět použít svého Walthera TPH. Protože šlo jemu i jeho okolí o život.

Všechno přitom začalo mírumilovně a v pohodě velkou policajtskou svatbou v malebné jihomoravské vesnici Hrádek kousek od Znojma.

Major Motl se ženil. Jeho vyvolenou byla soudní lékařka doktorka Kateřina Houdková. Protože její babička pocházela z Hrádku, po svatebním obřadu na znojemské radnici se svatebčané sešli na hostině právě v této vesnici.

Jenže novomanželům nebylo dáno, aby si užili svatební radosti. V blízkosti Hrádku na březích Dyje byly nalezeny mrtvoly ženy a muže. Bývalé české premiérky a vedoucího jejího kabinetu, který byl zároveň milencem své šéfové. Kromě toho byl ovšem také synem Jáchyma Šmilauera, nejbližšího spolupracovníka velkobyznysmena Klementa Chládka, bývalého veksláka a nyní jednoho z tisíce nejbohatších lidí světa, Berkova dobrého známého.

A tak detektiv ve spolupráci s policisty brněnské krajské kriminálky rozplétá klubko osobních i obchodních střetů, které vyvrcholily dvojnásobnou vraždou. Pátrání Berku dovede až do Bavorska a nakonec dojde i na jeho Walthera TPH...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA

- Krutá smrt

Soukromého detektiva Stanislava Berku tentokrát jeho pátrání zavede do světa nemilosrdné politiky a ještě nemilosrdnějších kšeftů s nelegálním alkoholem.

Arcibiskupova smrtPátý Berkův příběh je drsný. Tak drsný, že mohl být detektivův poslední. Už dlouho totiž nestál se svým Waltherem TPH čelem proti profesionálnímu vrahovi. Už dlouho nepotřeboval do své pistole tolik munice.

Přitom vše začíná docela nevinně. Nově povýšený major Motl, Berkův nástupce v jeho funkci u policie, svého přítele zve na Brněnskou přehradu - na výlet spojený s obědem. Motl tak chce Berkovi ještě jednou poděkovat za pomoc, která přispěla k Motlovu povýšení na majora.

Kamarádi se baví o všem možném. Mimo jiné i o nejnovější brněnské aféře, zadržení a okamžitém propuštění jihomoravské hejtmanky. O měsíc později je však oblíbená politička obětí neobyčejně krutě provedené vraždy. A do života Berky opět vstupuje velkobyznysmen Klement Chládek. Protože byla zavražděná hejtmanka jeho blízkou přítelkyní, postaral se vlivný Chládek o to, aby případ řešil tým majora Motla ve spolupráci s Berkou.

Berka s Motlem se dají do pátrání. Mrtvých ovšem přibývá a zjištěná fakta jsou čím dál víc znepokojující. Berka zabředá do případu plného korupce a nelegálních obchodů. Nakonec jej pátrání zavádí i na Krétu, kde musí vzít do ruky svou zbraň, aby chránil sebe i své okolí. Vše směřuje k dramatickému vyvrcholení...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA

- Arcibiskupova smrt

Soukromého detektiva Stanislava Berku tentokrát jeho pátrání zavede mezi archeology do Starého Města.

Arcibiskupova smrtČtvrtý Berkův příběh je poněkud atypický. Spolu s nakladatelstvím Moba jsme jej věnovali 1150. VÝROČÍ PŔÍCHODU KONSTANTINA A METODĚJE na Moravu.

V tomto románu se prolnou  obě moje detektivní série - současná s Berkou i ta historická z Velké Moravy.

Berkův spolužák ze střední školy, vysokoškolský profesor a věhlasný archeolog, ve svém okolí známý jako Čáryfuk, má podezření na to, že jeden ze zaměstnanců vykrádá archeologické vykopávky ve Starém Městě, které onen profesor řídí. Není si však jistý, a tak policii se do pátrání nechce.

Přemluví tedy kamaráda Berku, aby vše prověřil, protože objev, který archeologové učinili, se zdá být naprosto unikátní. Berka si nejprve myslí, že připad bude jednoduchý a on si s Lucií udělá příjemný výlet do Starého Města. Brzy však zjišťuje, že ve hře je podstatně víc než pouhé podezření jednoho archeologa. A to ještě Berka netuší, jakému nebezpečí bude osobně čelit a to dokonce ve své domovské Bystrci, a jak dramatický závěr, jako vystřižený z hollywoodského akčního filmu, bude jeho pátrání ve Starém Městě a jeho okolí mít...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA

- Mnohomluvná smrt

Soukromý detektiv Stanislav Berka pomáhá svému známému, byznysmenovi Klementu Chládkovi při řešení problémů s politickou stranou, kterou Chládek založil.

Mnohomluvná smrtTřetí příběh bývalého kapitána brněnské kriminálky, nyní soukromého detektiva Stanislava Berky, začíná opět na Berkově zamilované Brněnské přehradě.

Berka je zde na výletě lodí s přítelkyní Lucií. Výlet však končí neočekávaně - telefonátem podnikatelského magnáta Klementa Chládka, známého z předchozího Berkova případu.

Chládek se totiž rozhodl rozšířit své impérium novým směrem. Dostal však znepokojivé informace, že člověk, který mu v tom má pomoci, může mít problémy se zákonem. Přemluví Berku, aby vše prověřil. Detektiv nepříliš ochotně souhlasí. To, co se ze začátku zdálo pouze pátrací rutinou, se však postupně mění v nepříliš příjemnou sondu do života jistých podnikatelských a uměleckých kruhů. Navíc se Berka dostane do situace, kdy musí bojovat o svůj život. Detektiv začíná přemýšlet, jestli to byl dobrý nápad, zabývat se tímto případem …

Román získal třetí cenu v 8. ročníku literární soutěže nakladatelství MOBA "O poklad byzantského kupce".

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA

- Hořká smrt

Soukromý detektiv Stanislav Berka pomáhá příteli obviněnému z vraždy vedoucí manažerky brněnské pobočky velkého mezinárodního koncernu.

Obálka MOBA - Hořká smrtStanislav Berka si užívá spokojeného života s přítelkyní Lucií, s níž se seznámil při řešení svého posledního případu popsaného v předchozí knize Starožitná smrt.

Při výletu lodí po Brněnské přehradě je však svědkem nalezení utonulého mladíka. Na přání mladíkovy matky se dává do pátrání po příčinách jeho smrti. Následně Berka s Lucií odjíždí na dovolenou do penziónu jeho přátel v Jizerských horách. U penziónu ke svému údivu nachází zavražděnou exmilenku utonulého mladíka.

Z vraždy je obviněn majitel penziónu, Berkův kamarád, a detektiv se usilovně snaží přítele očistit. Dramatické vyšetřování jej vede do Vídně a posléze zpět do Brna a Jizerských hor. Detektiv zabředává stále hlouběji do nemilosrdného prostředí, kterému vládne bezohlednost, korupce a touha po penězích. Jediná cesta, jak případ vyřešit a pomoci příteli, je být stejně nemilosrdný jako ti, proti nimž Berka stojí. Berkovi nezbývá, než sáhnout k velmi neotřelým vyšetřovacím metodám 

Román vyhrál 7. ročník literární soutěže nakladatelství MOBA "O poklad byzantského kupce".

Knihu můžete získat od září 2011 například v nakladatelství MOBA

- Starožitná smrt

Soukromý detektiv Stanislav Berka pátrá po osudech ukradené sochy z brněnské katedrály.

Obálka MOBA - Starožitná smrtKdyž za Berkou přijde jeho přítel a spolužák, farář z brněnské katedrály na Petrově, a požádá jej o vyjasnění osudů ukradené sochy z oltáře katedrály, kterou nalezl náhodou ve Vídni, rozhodne se detektiv kamarádovi pomoci a nevidí v tom žádný problém. Jak je jeho zvykem, poněkud lehkomyslně se dá do pátrání. Informace bývalých kolegů přivedou Berku do Vídně a posléze zpět do Brna. Detektiv zjistí, že krádež sochy byla součástí velkých ilegálních obchodů  se starožitnostmi.

 

Berka postupně odkrývá temné pozadí těchto obchodů a nakonec se musí obávat o život svůj i život Lucie Hudcové - mladé ženy, jejíž sestra je do případu rovněž zapletená. Nakonec musí Berka požádat o pomoc jednoho ze svých bývalých zákazníků...

Román získal třetí cenu v 6. ročníku literární soutěže nakladatelství MOBA "O poklad byzantského kupce".

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA

Pokud se vám příběhy poněkud svérázného brněnského detektiva Stanislava Berky líbí, snad vás potěší, že už pro vás připravuji další příběh tohoto "drsňáka s něžnou duší".

 Zpět

 

 

 


Kontakt

TOPlist TOPlist