Detektivní romány: 

- Soukromý detektiv Stanislav Berka

Románová série detektivek, jejichž hrdinou je (fiktivní) bývalý šéf brněnské krajské mordparty, emeritní kapitán Stanislav Berka. Berka je "tvrďák s něžnou duší". Pokud je to nutné, neváhá použít svůj Walther TPH nebo alespoň své pěsti. Vždy se však snaží pomoci svým klientům a především - vždy se snaží o to, aby zvítězila spravedlnost. I když to nemusí pokaždé znamenat vítězství práva.

- Smrt poctivého lichváře

Všechny závazky by se mezi slušnými lidmi měly měly vždy správně splnit. Pokud partneři, obchodní i jiní, slušní nejsou a podle tohoto pravidla se neřídí, může vše skončit i vraždou.

Smrt poctivého lichvářeDevátý Berkův příběh je prvním, který je inspirovaný skutečným kriminálním případem úspěšně vyřešeným kriminalisty z brněnské mordparty. Na rozdíl od skutečného případu se však kriminalistům do práce s vervou sobě vlastní zamíchá zase jednou jejich bývalý šéf Berka.

Pro něj tento případ začne v okamžiku, kdy mu zavolá jeho bývalá láska z konce 80. let. Žena je zoufalá, protože jí beze stopy zmizel cestou do své firmy její manžel. Policie případ ani zdaleka nebere na lehkou váhu a velice intenzivně se mu věnuje. Žena si však přeje, aby její bývalý přítel, o kterém dobře ví, jaký je vynikajícící kriminalista, na průběh vyšetřování dohlédl.

Kdysi Berkův zástupce a nynější šéf brněnské mordparty plukovník Motl nakonec Berkovu pomoc přijímá. Souhlasí, protože svého přítele dobře zná a ví, že ten by se stejně odradit nenechal.

Berka se tedy ve spolupráci s kriminalisty dává do pátrání a brzy zjišťuje, že zmizelý muž byl pomalu renesanční osobnost s rozsáhlými zájmy. Pracovními i jinými. A že manželka zmizelého o mnoha činnostech svého muže neměla zdaleka takový přehled jako ti a ty, se kterými se stýkal.

Berka i policisté jsou čím dál víc přesvědčení, že zmizelý už není na živu. Najdou také několik jeho možných vrahů. Jenže jim stále chybí tělo zmizelého podnikatele...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Láskyplná smrt

Erika Žídková byla krásná žena, která si uměla užívat života. Krásná žena se širokým srdcem. Miloval ji její manžel, milenec i milenka.

Láskyplná smrtOsmý Berkův příběh začal v jeho kanceláři na Lidické ulici v Brně.

Po letech se u něj objevil spolužák z gymnázia, nyní známý a úspěšný advokát Ervín Jeroným Nebeský.

Ten obhajuje jistého elektroinženýra Vojtěcha Zábranu, který si života dokázal užívat podobně jako nebohá Erika.

Až do chvíle, kdy byla nalezena mrtvá ve své posteli. Udušená polštářem a před tím omráčená úderem sošky nahé dívky, kterou Erika používala při svých milostných hrách.

Problém inženýra Zábrany byl v tom, že na mrtvé a v mrtvé byly nalezeny zbytky jeho spermatu, za nehty mrtvé byly nalezeny kousíčky jeho kůže a na inženýrově hrudi škrábance od mrtvé. Na sošce byl navíc nalezen otisk Zábranova prstu.

K tomu všemu byl Vojtěch Zábrana zhruba v době vraždy přítomen na místě činu a nepopíral, že s ní měl pohlavní styk.

Dost důvodů na to, aby se ocitl ve vazbě.

Byl však skutečně inženýr Zábrana vrahem Eriky Žídkové? S elánem sobě vlastním se do vyšetřování brněnských kriminalistů zamíchá jejich bývalý kolega, detektiv Berka. A na začátku ani nemůže tušit, jak dramatické jeho vyšetřování bude. Berkovi půjde zase jednou o život. A nebýt jeho, zahynou i dva brněnští policisté...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Smrt z minulosti

Minulost vás obvykle dostihne tehdy, když ji nečekáte. Tehdy, když jste přesvědčení, že ji už můžete pohřbít ve svých vzpomínkách. I když jste vlastně nic špatného neprovedli a za nic se nemusíte stydět.

Smrt z minulostiSedmý Berkův příběh nezačal zrovna příjemně. Dát si prošlý rybí salát s majonézou k večeři nebyl ten nejlepší nápad.

A tak, když byl Berka následující ráno, po noci, kterou skoro celou probděl, přivezený k poněkud spektakulární mrtvole staré ženy pověšené na strom v rázovité brněnské Kamenné kolonii, nadšením rozhodně nejásal. Zvlášť když byla mrtvola vyzdobená cedulí s poněkud uhozenými verši složenými nepochybně vrahem, který, alespoň soudě podle jím stvořených veršů, mohl být skutečně hodně svéráznou osobností...

K tomu všemu si Berka s přítelem majorem Motlem brzy uvědomí, že vlastně nejde ani tak o mrtvou, kdysi nadmíru přísnou prokurátorku, pracující ještě za bývalého režimu. Jedná se vlastně o případ vraždy manželské dvojice špičkových rozvědčíků bývalé StB. Ostatně proto si Motl Berku zve na pomoc.

Tuto vraždu spolu řešili v roce 1989, Berka tehdy jako čerstvě jmenovaný náčelník brněnské krajské mordparty, Motl jako jeho zástupce. Vraha našli poměrně rychle, ovšem oba si dobře uvědomovali, když si od nich případ, nepřipouštějíc žádnou diskusi, přebírala Státní bezpečnost, že jimi polapený vrah nebyl tím, kdo celou akci vymyslel.

A tak neodhalená fakta z roku 1989 dostihnou oba v současnosti. Ovšem ani dnes jim nebude umožněno odhalit celou pravdu...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Smrt expremiérky

Politika není nic příjemného. A ta nejvyšší spojená s velkým byznysem už vůbec ne. Přesvědčil se o tom i detektiv Berka. A vůbec jej to nepřekvapilo. 

Smrt expremiérkyŠestý Berkův příběh nepředstavoval žádnou idylu. Berka musel opět použít svého Walthera TPH. Protože šlo jemu i jeho okolí o život.

Všechno přitom začalo mírumilovně a v pohodě velkou policajtskou svatbou v malebné jihomoravské vesnici Hrádek kousek od Znojma.

Major Motl se ženil. Jeho vyvolenou byla soudní lékařka doktorka Kateřina Houdková. Protože její babička pocházela z Hrádku, po svatebním obřadu na znojemské radnici se svatebčané sešli na hostině právě v této vesnici.

Jenže novomanželům nebylo dáno, aby si užili svatební radosti. V blízkosti Hrádku na březích Dyje byly nalezeny mrtvoly ženy a muže. Bývalé české premiérky a vedoucího jejího kabinetu, který byl zároveň milencem své šéfové. Kromě toho byl ovšem také synem Jáchyma Šmilauera, nejbližšího spolupracovníka velkobyznysmena Klementa Chládka, bývalého veksláka a nyní jednoho z tisíce nejbohatších lidí světa, Berkova dobrého známého.

A tak detektiv ve spolupráci s policisty brněnské krajské kriminálky rozplétá klubko osobních i obchodních střetů, které vyvrcholily dvojnásobnou vraždou. Pátrání Berku dovede až do Bavorska a nakonec dojde i na jeho Walthera TPH...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA

- Krutá smrt

Soukromého detektiva Stanislava Berku tentokrát jeho pátrání zavede do světa nemilosrdné politiky a ještě nemilosrdnějších kšeftů s nelegálním alkoholem.

Arcibiskupova smrtPátý Berkův příběh je drsný. Tak drsný, že mohl být detektivův poslední. Už dlouho totiž nestál se svým Waltherem TPH čelem proti profesionálnímu vrahovi. Už dlouho nepotřeboval do své pistole tolik munice.

Přitom vše začíná docela nevinně. Nově povýšený major Motl, Berkův nástupce v jeho funkci u policie, svého přítele zve na Brněnskou přehradu - na výlet spojený s obědem. Motl tak chce Berkovi ještě jednou poděkovat za pomoc, která přispěla k Motlovu povýšení na majora.

Kamarádi se baví o všem možném. Mimo jiné i o nejnovější brněnské aféře, zadržení a okamžitém propuštění jihomoravské hejtmanky. O měsíc později je však oblíbená politička obětí neobyčejně krutě provedené vraždy. A do života Berky opět vstupuje velkobyznysmen Klement Chládek. Protože byla zavražděná hejtmanka jeho blízkou přítelkyní, postaral se vlivný Chládek o to, aby případ řešil tým majora Motla ve spolupráci s Berkou.

Berka s Motlem se dají do pátrání. Mrtvých ovšem přibývá a zjištěná fakta jsou čím dál víc znepokojující. Berka zabředá do případu plného korupce a nelegálních obchodů. Nakonec jej pátrání zavádí i na Krétu, kde musí vzít do ruky svou zbraň, aby chránil sebe i své okolí. Vše směřuje k dramatickému vyvrcholení...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA

- Arcibiskupova smrt

Soukromého detektiva Stanislava Berku tentokrát jeho pátrání zavede mezi archeology do Starého Města.

Arcibiskupova smrtČtvrtý Berkův příběh je poněkud atypický. Spolu s nakladatelstvím Moba jsme jej věnovali 1150. VÝROČÍ PŔÍCHODU KONSTANTINA A METODĚJE na Moravu.

V tomto románu se prolnou  obě moje detektivní série - současná s Berkou i ta historická z Velké Moravy.

Berkův spolužák ze střední školy, vysokoškolský profesor a věhlasný archeolog, ve svém okolí známý jako Čáryfuk, má podezření na to, že jeden ze zaměstnanců vykrádá archeologické vykopávky ve Starém Městě, které onen profesor řídí. Není si však jistý, a tak policii se do pátrání nechce.

Přemluví tedy kamaráda Berku, aby vše prověřil, protože objev, který archeologové učinili, se zdá být naprosto unikátní. Berka si nejprve myslí, že připad bude jednoduchý a on si s Lucií udělá příjemný výlet do Starého Města. Brzy však zjišťuje, že ve hře je podstatně víc než pouhé podezření jednoho archeologa. A to ještě Berka netuší, jakému nebezpečí bude osobně čelit a to dokonce ve své domovské Bystrci, a jak dramatický závěr, jako vystřižený z hollywoodského akčního filmu, bude jeho pátrání ve Starém Městě a jeho okolí mít...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA

- Mnohomluvná smrt

Soukromý detektiv Stanislav Berka pomáhá svému známému, byznysmenovi Klementu Chládkovi při řešení problémů s politickou stranou, kterou Chládek založil.

Mnohomluvná smrtTřetí příběh bývalého kapitána brněnské kriminálky, nyní soukromého detektiva Stanislava Berky, začíná opět na Berkově zamilované Brněnské přehradě.

Berka je zde na výletě lodí s přítelkyní Lucií. Výlet však končí neočekávaně - telefonátem podnikatelského magnáta Klementa Chládka, známého z předchozího Berkova případu.

Chládek se totiž rozhodl rozšířit své impérium novým směrem. Dostal však znepokojivé informace, že člověk, který mu v tom má pomoci, může mít problémy se zákonem. Přemluví Berku, aby vše prověřil. Detektiv nepříliš ochotně souhlasí. To, co se ze začátku zdálo pouze pátrací rutinou, se však postupně mění v nepříliš příjemnou sondu do života jistých podnikatelských a uměleckých kruhů. Navíc se Berka dostane do situace, kdy musí bojovat o svůj život. Detektiv začíná přemýšlet, jestli to byl dobrý nápad, zabývat se tímto případem …

Román získal třetí cenu v 8. ročníku literární soutěže nakladatelství MOBA "O poklad byzantského kupce".

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA

- Hořká smrt

Soukromý detektiv Stanislav Berka pomáhá příteli obviněnému z vraždy vedoucí manažerky brněnské pobočky velkého mezinárodního koncernu.

Obálka MOBA - Hořká smrtStanislav Berka si užívá spokojeného života s přítelkyní Lucií, s níž se seznámil při řešení svého posledního případu popsaného v předchozí knize Starožitná smrt.

Při výletu lodí po Brněnské přehradě je však svědkem nalezení utonulého mladíka. Na přání mladíkovy matky se dává do pátrání po příčinách jeho smrti. Následně Berka s Lucií odjíždí na dovolenou do penziónu jeho přátel v Jizerských horách. U penziónu ke svému údivu nachází zavražděnou exmilenku utonulého mladíka.

Z vraždy je obviněn majitel penziónu, Berkův kamarád, a detektiv se usilovně snaží přítele očistit. Dramatické vyšetřování jej vede do Vídně a posléze zpět do Brna a Jizerských hor. Detektiv zabředává stále hlouběji do nemilosrdného prostředí, kterému vládne bezohlednost, korupce a touha po penězích. Jediná cesta, jak případ vyřešit a pomoci příteli, je být stejně nemilosrdný jako ti, proti nimž Berka stojí. Berkovi nezbývá, než sáhnout k velmi neotřelým vyšetřovacím metodám 

Román vyhrál 7. ročník literární soutěže nakladatelství MOBA "O poklad byzantského kupce".

Knihu můžete získat od září 2011 například v nakladatelství MOBA

- Starožitná smrt

Soukromý detektiv Stanislav Berka pátrá po osudech ukradené sochy z brněnské katedrály.

Obálka MOBA - Starožitná smrtKdyž za Berkou přijde jeho přítel a spolužák, farář z brněnské katedrály na Petrově, a požádá jej o vyjasnění osudů ukradené sochy z oltáře katedrály, kterou nalezl náhodou ve Vídni, rozhodne se detektiv kamarádovi pomoci a nevidí v tom žádný problém. Jak je jeho zvykem, poněkud lehkomyslně se dá do pátrání. Informace bývalých kolegů přivedou Berku do Vídně a posléze zpět do Brna. Detektiv zjistí, že krádež sochy byla součástí velkých ilegálních obchodů  se starožitnostmi.

 

Berka postupně odkrývá temné pozadí těchto obchodů a nakonec se musí obávat o život svůj i život Lucie Hudcové - mladé ženy, jejíž sestra je do případu rovněž zapletená. Nakonec musí Berka požádat o pomoc jednoho ze svých bývalých zákazníků...

Román získal třetí cenu v 6. ročníku literární soutěže nakladatelství MOBA "O poklad byzantského kupce".

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA

Pokud se vám příběhy poněkud svérázného brněnského detektiva Stanislava Berky líbí, snad vás potěší, že už pro vás píši desátý a připravuji jedenáctý příběh tohoto "drsňáka s něžnou duší".

Oba romány budou poněkud atypické. Berku v nich poznáte ještě jako mladého policistu. V desátém příběhu bude nadporučíkem kriminálky VB, který začíná svoji kariéru v brněnské mordpartě. V příběhu jedenáctém se potom dozvíte, jakým případem úspěšně vyřešené vraždy Berka svoji policejní kariéru zakončil.

 Zpět

 

 

 


Kontakt

TOPlist TOPlist