Detektivní romány: 

- Brněnská mordparta vyšetřuje

Série detektivních románů inspirovaných skutečnými případy brněnské mordparty, tedy 1. oddělení odboru obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování při Krajském ředitelství policie Jihomoravského kraje. V sérii vystupují policisté, které čtenáři znají už ze série o detektivu Berkovi. I když postavy románů jsou fiktivní, dovolil jsem si občas mírnou inspiraci skutečnými kriminalisty. Stejně tak i příběhy samotné jsou založené na skutečných případech řešených a vyřešených brněnským krajským "1. oddělením". V zájmu ochrany těch, jimž vyprávěné případy zasáhly do osobních životů, jsou však změněna jména a povolání většiny osob, stejně jako místa, kde se skutečné případy odehrály. V zájmu literárního zpracování jsou také skutečné příběhy upraveny a doplněny, někdy jsou přidány další dějové linie. Vždy však v románu zůstává jádro obsahující skutečný průběh vyšetřování.

- Dvojitá vražda

Bývá to obvykle tak, že se nejčastěji vraždí kvůli penězům, případně majetku obecně, nebo z důvodů nejrůznějších problémů v mezilidských vztazích.

Dvojitá vraždaV tomto románu jsem pro vás spojil dva zajímavé případy, jako obvykle mistrně vyřešené kriminalisty brněnské mordparty, které se týkají toho prvního - snahy vylepšit svoji finanční situaci tím, že připravím někoho jiného o život.

Člověk neznalý věci by si, možná trochu naivně, myslel, že pokud už někdo zvolí tak krajně bezohledné řešení svého životního problému, jakým je vražda, tak musí jít o majetek, který svojí velikostí odpovídá riziku, které podstupujete. Dost často tomu tak bývá. Ovšem ne vždy. A o tom vypráví tato kniha.

Oba případy, které se staly inspirací tohoto románu, ve skutečnosti dělí šest let. Já je spojil do jednoho vyprávění, protože mají cosi společného - bezohlednost pachatelů a mylnou představu, že své problémy vyřeším tím, že druhého přípravím beztrestně o život.

V prvním případě šlo o loupež téměř dvaceti pěti milionů korun z vozu přepravní služby. Byl to rozsahem škody asi největší případ brněnské mordparty za poslední desetiletí. A byl zajímavý tím, že se "ztratily" nejen přepravované peníze, nýbrž i jeden z těch, kteří za ně zodpovídali. A kriminalisté stáli před dvěma otázkami - kam peníze zmizely a je pachatelem zmizelý člen osádky přepravního vozu? Rozeběhlo se velké pátrání, které postupně objasnilo odpovědi na obě otázky. A ty odpovědi byly místy "velice výživné"...

To druhý případ byl zdánlivě jednodušší. Šlo o pouhých 384.- Kč a mrtvola byla brzy "k dispozici". Což ovšem neznamenalo, že řešení bylo méně smutné než v prvním případě.

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Nelítostná vražda

Pokud se blíže seznámíte s nejrůznějšími násilnými trestnými činy, které musí řešit kriminalisté, nevycházíte z údivu. Z údivu nad tím, jak krutí a bezcitní dokáží být někteří "lidé" mezi námi. Co všechno jsou ochotní udělat pro to, aby získali něčí majetek nebo prostě jen tak pro zábavu někumu způsobili utrpení.

Nelítostná vraždaO tom prvním, tedy o naprosto bezohledné touze po penězích, které dotyčný touží získat, a to za jakoukoli cenu, vypraví tento příběh inspirovaný skutečným případem, který před několika lety řesili a v krátké době také úspěšně vyřešili kriminalisté z krajské brněnské mordparty.

Celá historie, která se ve skutečnosti odehrála na východní Moravě, začala tím, že jedna rodina našla při svém výletu v příkopě lesní cesty ubitou mladou ženu. Už při prvotním ohledání bylo soudnímu lékaři jasné, že smrt oběti byla neobyčejně krutá. Zkrvavená hlava a stopy po rdoušení jednoznačně svědčily o tom, že mladá žena byla škrcená a potom neobyčejně brutálním způsobem ubitá. Poslední chvíle jejího života byly prostě plné nevýslovného utrpení.

Kriminalista, který mi o případu vyprávěl, konstatoval zcela jednoznačně, že u tak ošklivé pitvy nebyl nikdy přítomný. A i po letech na něm bylo znát pohnutí nad tím, že byla brutálně připravena o život svobodná matka malé holčičky, která tak přišla o milující mámu.

Po nálezu těla se kriminalisté z brněnské mordparty za pomoci místních policistů dali okamžitě a velmi energicky do vyšetřování. Po několika málo dnech pachatele vytipovali a při výslechu následovalo zanedlouho i doznání. Doznání, ze kterého čišela bezohledná touha po penězích získaných za jakoukoliv cenu. A také naprostá neexistence jakékoliv empatie a uvažování nad důsledky hrůzného činu.

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

 - Vražda neviňátek

Očekávané narození dítěte bývá někdy nečekané překvapení, někdy plánovaná událost, někdy dlouholeté přání, v jehož splnění už potencionální rodiče přestávali doufat. Většinou se však jedná o událost radostnou, která přes komplikace, které může způsobit, představuje to nejkrásnější, co může člověka v životě potkat.

Nezralá vraždaVětšinou to tak opravdu bývá. Většinou. Kriminalisté by však mohli vyprávět o případech jiných, se kterými se bohužel stále setkávají. S případy matek, které svým dětem, někdy bez vědomí okolí, někdy s jeho vědomím, upřely právo na život. Přes to, že je řada bezdětných párů, které by se o takové nechtěné dítě rády postaraly.

O jednom takovém případu, bohužel zdaleka ne jediném na jižní Moravě, vypráví tato kniha. I pro kriminalisty zvyklé na ledacos šlo o drsný a šokující případ.

Celá historie ve skutečnosti začala tím, že gynekolog v jednom menším jihomoravském městě postrádal u jedné ze svých pacientek po uplynutí jejího šestinedělí očekávané dítě. Dotazem u matky zjistil, že údajně potratila ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice. V nemocnici ovšem tuto ženu měli jako pacientku naposledy před několika lety a o žádném jejím potratu v inkriminované době nevěděli.

Pečlivý gynekolog tedy podal oznámení na policii. Když si kriminalisté dotyčnou ženu odvezli k podání vysvětlení, zjistili, že pravda je ještě podstatně hrůznější, než se obával onen gynekolog...

V knize je, jak je to v mých románech obvyklé, případ přenesený do Brna. A vyšetřování brněnské mordparty se tu snažím ukázat v celé jeho šíři. Aby si čtenář-laik mohl alespoň zčásti představit, s čím vším se musí vyrovnat kriminalisté z krajské mordparty.

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Nezralá vražda

V rodinách se dost často manželé milují a milují také své děti, které jim oplácí stejným. Občas však takové vztahy zaskřípou. Rodinná idyla zmizí. A potom se mohou přihodit případy jako je ten, o kterém vypráví tato kniha. I když, kdo ví...

Nezralá vraždaKdyž se architekt Robert Borský vrátí ze služební cesty do Prahy, jeho manželka se mu stále nehlásí.

Borskému to je divné, protože však ví, že manželka má milence a je pozdě večer, jde spát. Když však i následující den o manželce není vidu ani slechu, Robert Borský začíná být silně znepokojený.

Vrací se z práce předčasně domů, a tam ke své hrůze zjišťuje, že uplynulou noc prospal na manželském lůžku, v jehož úložném prostoru byl umístěný balík s mrtvým tělem jeho ženy.

Robert Borský volá na policii a pátrání se ujímají kriminalisté z brněnské krajské mordparty pod vedením svého šéfa, podplukovníka Motla.

Začínají rozplétat předivo vztahů v rodině, která žila poněkud neobvyklým životem. Postupně nalézají několik podezřelých, kteří by mohli mít důvod paní Borskou odstranit.

Kdo z nich je tím pravým?

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 


Pokud se vám tyto příběhy, který nejsou tak úplně klasickými detektivkami, nýbrž spíš kombinací detektivky a "kriminálního doku-románu", budou líbit, snad vás potěší, že už mám pro vás připravuji další román z této série.

Bude vyprávět o dvojici vražd, které se sice podařilo objasnit, ovšem ke spravedlivému potrestání pachatelů (zřejmě) jaksi nedošlo. I to se občas stává.

 Zpět


Kontakt

TOPlist TOPlist