Detektivní romány: 

- Brněnská mordparta vyšetřuje

Série detektivních románů inspirovaných skutečnými případy brněnské mordparty, tedy 1. oddělení odboru obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování při Krajském ředitelství policie Jihomoravského kraje. V sérii vystupují policisté, které čtenáři znají už ze série o detektivu Berkovi. I když postavy románů jsou fiktivní, dovolil jsem si občas mírnou inspiraci skutečnými kriminalisty. Stejně tak i příběhy samotné jsou založené na skutečných případech řešených a vyřešených brněnským krajským "1. oddělením". V zájmu ochrany těch, jimž vyprávěné případy zasáhly do osobních životů, jsou však změněna jména a povolání většiny osob, stejně jako místa, kde se skutečné případy odehrály. V zájmu literárního zpracování jsou také skutečné příběhy upraveny a doplněny, někdy jsou přidány další dějové linie. Vždy však v románu zůstává jádro obsahující skutečný průběh vyšetřování.

- Odložená vražda

Někdy se stane, že kriminalisté vědí, kdo je pachatelem trestného činu, který vyšetřují. Ovšem jedna věc je vědět a druhá dokázat. A tak je potom cesta spravedlnosti poněkud klikatá.

ODLOŽENÁ VRAŽDA (002).jpgO jednom takovém případu vypráví tento román.

Jednoho jarního dne roku 2000 se na policii objevil otec, aby oznámil zmizení svého syna, mladého podnikatele. Údajně odcestoval na východ, což bylo ovšem krajně podivné zzhledem k dovolené, na kterou měl odjet za pár dní se svojí přítelkyní.

A když o sobě nedával vědět a jeho mobil byl nedostupný, vedlo to k pochopitelnému znepokojení přítelkyně i rodičů zmizelého podnikatele. A když policisté městské kriminálky navíc zjistili, že muž si krátce před svým zmizením v bance vyzvedl téměř tři sta tisíc korun v hotovosti, bylo už zcela jasné, že podnikatel se stal obětí trestného činu, pokud tedy nezmizel dobrovolně, což jeho okolí rezolutně vylučovalo.

Případ pátrání po zmizeleém muži nakonec musel vyšetřovatel městské kriminálky po třech letech odložit. Ovšem pár dní poté objevila skupina mladíků v šachtě závlahové stanice hokejovou tašku s tělem ve značném stupni rozkladu.

Případ se tentokrát převzala krajská brněnská mordparta. Kriminalisté brzy zjistili, že v tašce bylo tělo před lety zmizelého podnikatele. Dali se do horečného pátrání, které travlo další dva roky. Znovu prověřili výsledky kolegů z městké krimininálky, dělali možné i nemožné, k neobvyklým expertízám přizvali i experty z brněnské univerzity.

Nakonec vytipovali pravděpodobného pachatele, jenže důkazy, které by obstály před soudem, přes veškerou snahu prostě nenašli. Pachatel vraždy mladého pdnikatele ovšem i tak svému trestu neušel...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Sériová vražda

Devadesátá léta minulého století byla léta, která se svobodou přinesla také přímo raketový vzestup zločinnosti. Včetně té nejhorší, násilné. Tedy i vražd. A tak se mohlo stát, že to trvalo déle, než si spravedlnost našla svoji cestu.

SERIOVA VRAZDA (002).jpgPřípady úmrtí seniorů, o kterých vypráví tento román, jsou příkladem toho, čemu se říká sériová vražda. I když pachatela byla nakonec stoprocentně dokázána pouze ta poslední z nich.

Celá historie začala v jednom malém jihomoravském městě v polovině devadesátých let minulého století. V letech 1995-8 zde došlo ke třem úmrtím seniorů a ke krádežím v jejich domech. U úmrtí nakonec ani nebylo prokázáno, že došlo k vraždám a nebyl nalezen pachatel. K tomu, že tyto vraždy nebyly vyhodnoceny jako vraždy, přispěla nepochybně i poněkud dramatická atmosféra tehdejších let, kdy policie často nevěděla, "kam dřív skočit".

Pak si vrah dal pauzu. Pauzu,která trvala až do roku 2005. A kdyby měl tolik rozumu, že by svých činů zanechal, dost možná by se na něj ani nepřišlo.

Jenže on potřeboval peníze. A tak začátkem roku 2005 udeřil počtvrté. Když pátrání břeclavských kriminalistů opět nebylo úspěšné a navíc se na vedení jihomoravské policie obrátil anonym, který evidentně znal prostředí policie a soudních orgánů, konečně si po měsíci od spáchání čtvrté vraždy vyšetřování převzala brněnská krajská mordparta. Tři čtvrtě roku její tvrdé práce také nevedlo k cíli. Jenže vrah udeřil popáté a tentokrát byli brněnští kriminalisté na místě činu krátce poté. Své pátrání zahájili prohlídkou místa činu, jaká by mohle vejít do učebnic kriminalistiky. A vytvořili si tak základ pro pátrání, které by do nich mohlo vejít také. A když poprvé v dějinách tuzemské kriminalistiky hledali vraha pomocí hromadných testů DNA, bylo jasné, že vrah může uniknout pouze stěží. A on také neunikl...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Preventivní vražda

Vybírat si přátele a pracovní kolegy může být někdy poněkud ožehavé. Platí to nejenom, když se pohybujeme tam, kde nejsme se zákonem na štíru. Dvojnásob je tato moudrost platná v prostředí zločinu.

Preventivni vrazda (002).jpgPřípad, o kterém vypráví tento román, je učebnicovým příkladem toho, jak nebezpečné může být to, když si o někom myslíme, že je náš dobrý přítel, kamarád, kolega.

A také, jak snadno se jedinec může dostat na tragické a osudové zcestí. Jak se od nepříliš nebezpečných krádeží dá snadno dopracovat až k tomu nejnenebezpečnějšímu trestnému činu, k vraždě.

Jako se tomu stalo v našem příběhu. Příběhu několika známých z kriminálu i odjinud, kteří nejprve "jenom" kradli, potom přepadli starou paní, pak vylupovali bankomaty a nakonec se dopracovali až k té zmiňované vraždě. Tento případ vyřešili a uzavřeli kriminalisté z brněnské mordparty a stálo je to hodné úsilí, během kterého vyšetřovací spis nabobtnal do úctyhodné tloušťky.

Ovšem tentokrát na to nebyli sami. Část případu řešili kriminalisté z jednoho okresního města a důležitá fakta dodali také kriminalisté z brněnské expozitury ÚOOZ. Což byla mimo jiné také ukázka toho, že když se šikovní policisté spojí, zločinci nemají šanci vyváznout.

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Oprávněná vražda

Někdy je možné klást si otázku, jestli vrah je opravdu pachatelem a nikoliv obětí. A jestli zavražděný není tím, kdo si za svůj osud, alespoň do určité míry, může sám.

Opravnena vrazda.jpgV tomto případě si někteří podobné otázky kladli také. Samozřejmě v první řadě obhajoba a potom i někteří novinářští i internetoví diskutéři.

Ve své době totiž tento případ poměrně vzbudil poměrně značnou pozornost.

Poněkud neurovnané manželství, kde to na "první pohled" vypadalo jednoznačně. Manželka, údajně terorizovaná manželem, která jako jediné východisko ze své zoufalé situace viděla to, že si svůj život a bezpečí svých dcer zachrání tím, že se zbaví manžela.

Při "druhém pohledu" jste se však nevyhnuli jistým otázkám. Byla manželka skutečně tak nevinná, jak se stavěla? Jak si mohla opatřit dům, když byla údajně neustále doma pod manželovým dohledem?

A vzhledem k tomu, jak přišla oběť o svůj život, šlo o nešťastnou náhodu nebo vychytralou vraždu?

Tyto otázky si museli klást kriminalisté z brněnské mordparty, když vyšetřovali tento případ. A stejně tak si tyto otázky kladly i soudy, které tento případ posléze soudily.

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Ukradená vražda

Obvykle tomu bývá to tak, že po spáchané vraždě přichází trest. Obvykle. Občas se však věci vyvrbí trochu jinak a cesty spravedlnosti bývají všelijaké.

Ukradená vraždaV tomto románu jsem pro vás opět spojil dva zajímavé případy, které jako obvykle mistrně vyřešili kriminalisté brněnské mordparty, jež v obou případech navázali na předchozí práci kriminalistů z okresů, ve kterých se zmiňované případy udály.

Kriminalisté oba případy vyřešili, určili pachatele, státní zástupci na základě jejich podkladů vypracovali obžaloby a soudy rozhodly. V obou případech rozhodly, že nedošlo k vraždám, ba dokonce ani k zabití. Podle soudů šlo o pouhá "neposkytnutí pomoci". Jak se vše událo, vědí přesně pouze ti, kdo byli vyšetřovaní, obžalovaní a souzení.

V prvním případě se jednalo o kamarády z vězení. O dva recidivisty, kteří měli bohaté zkušenosti z konfliktů se zákony, kteří měli také vřelý vztah k alkoholu a problémy najít si normální práci. Podobně tomu bylo i v jejich okolí. Jejich vztah vyústil ve smrt jednoho z nich, který nakonec skončil zahrabaný v zemi s uříznutou hlavou. 

V druhém případě došlo k tragickému vyústění několikaletých konfliktů mezi bývalým a současným manželem. Osud těla oběti byl navýsost pozoruhodný.

Oba obžalovaní od soudu odešli pouze s minimálními tresty. A jak to bylo doopravdy, vědí skutečně jen oni...

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Dvojitá vražda

Bývá to obvykle tak, že se nejčastěji vraždí kvůli penězům, případně majetku obecně, nebo z důvodů nejrůznějších problémů v mezilidských vztazích.

Dvojitá vraždaV tomto románu jsem pro vás spojil dva zajímavé případy, jako obvykle mistrně vyřešené kriminalisty brněnské mordparty, které se týkají toho prvního - snahy vylepšit svoji finanční situaci tím, že připravím někoho jiného o život.

Člověk neznalý věci by si, možná trochu naivně, myslel, že pokud už někdo zvolí tak krajně bezohledné řešení svého životního problému, jakým je vražda, tak musí jít o majetek, který svojí velikostí odpovídá riziku, které podstupujete. Dost často tomu tak bývá. Ovšem ne vždy. A o tom vypráví tato kniha.

Oba případy, které se staly inspirací tohoto románu, ve skutečnosti dělí šest let. Já je spojil do jednoho vyprávění, protože mají cosi společného - bezohlednost pachatelů a mylnou představu, že své problémy vyřeším tím, že druhého přípravím beztrestně o život.

V prvním případě šlo o loupež téměř dvaceti pěti milionů korun z vozu přepravní služby. Byl to rozsahem škody asi největší případ brněnské mordparty za poslední desetiletí. A byl zajímavý tím, že se "ztratily" nejen přepravované peníze, nýbrž i jeden z těch, kteří za ně zodpovídali. A kriminalisté stáli před dvěma otázkami - kam peníze zmizely a je pachatelem zmizelý člen osádky přepravního vozu? Rozeběhlo se velké pátrání, které postupně objasnilo odpovědi na obě otázky. A ty odpovědi byly místy "velice výživné"...

To druhý případ byl zdánlivě jednodušší. Šlo o pouhých 384.- Kč a mrtvola byla brzy "k dispozici". Což ovšem neznamenalo, že řešení bylo méně smutné než v prvním případě.

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Nelítostná vražda

Pokud se blíže seznámíte s nejrůznějšími násilnými trestnými činy, které musí řešit kriminalisté, nevycházíte z údivu. Z údivu nad tím, jak krutí a bezcitní dokáží být někteří "lidé" mezi námi. Co všechno jsou ochotní udělat pro to, aby získali něčí majetek nebo prostě jen tak pro zábavu někumu způsobili utrpení.

Nelítostná vraždaO tom prvním, tedy o naprosto bezohledné touze po penězích, které dotyčný touží získat, a to za jakoukoli cenu, vypraví tento příběh inspirovaný skutečným případem, který před několika lety řesili a v krátké době také úspěšně vyřešili kriminalisté z krajské brněnské mordparty.

Celá historie, která se ve skutečnosti odehrála na východní Moravě, začala tím, že jedna rodina našla při svém výletu v příkopě lesní cesty ubitou mladou ženu. Už při prvotním ohledání bylo soudnímu lékaři jasné, že smrt oběti byla neobyčejně krutá. Zkrvavená hlava a stopy po rdoušení jednoznačně svědčily o tom, že mladá žena byla škrcená a potom neobyčejně brutálním způsobem ubitá. Poslední chvíle jejího života byly prostě plné nevýslovného utrpení.

Kriminalista, který mi o případu vyprávěl, konstatoval zcela jednoznačně, že u tak ošklivé pitvy nebyl nikdy přítomný. A i po letech na něm bylo znát pohnutí nad tím, že byla brutálně připravena o život svobodná matka malé holčičky, která tak přišla o milující mámu.

Po nálezu těla se kriminalisté z brněnské mordparty za pomoci místních policistů dali okamžitě a velmi energicky do vyšetřování. Po několika málo dnech pachatele vytipovali a při výslechu následovalo zanedlouho i doznání. Doznání, ze kterého čišela bezohledná touha po penězích získaných za jakoukoliv cenu. A také naprostá neexistence jakékoliv empatie a uvažování nad důsledky hrůzného činu.

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

 - Vražda neviňátek

Očekávané narození dítěte bývá někdy nečekané překvapení, někdy plánovaná událost, někdy dlouholeté přání, v jehož splnění už potencionální rodiče přestávali doufat. Většinou se však jedná o událost radostnou, která přes komplikace, které může způsobit, představuje to nejkrásnější, co může člověka v životě potkat.

Nezralá vraždaVětšinou to tak opravdu bývá. Většinou. Kriminalisté by však mohli vyprávět o případech jiných, se kterými se bohužel stále setkávají. S případy matek, které svým dětem, někdy bez vědomí okolí, někdy s jeho vědomím, upřely právo na život. Přes to, že je řada bezdětných párů, které by se o takové nechtěné dítě rády postaraly.

O jednom takovém případu, bohužel zdaleka ne jediném na jižní Moravě, vypráví tato kniha. I pro kriminalisty zvyklé na ledacos šlo o drsný a šokující případ.

Celá historie ve skutečnosti začala tím, že gynekolog v jednom menším jihomoravském městě postrádal u jedné ze svých pacientek po uplynutí jejího šestinedělí očekávané dítě. Dotazem u matky zjistil, že údajně potratila ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice. V nemocnici ovšem tuto ženu měli jako pacientku naposledy před několika lety a o žádném jejím potratu v inkriminované době nevěděli.

Pečlivý gynekolog tedy podal oznámení na policii. Když si kriminalisté dotyčnou ženu odvezli k podání vysvětlení, zjistili, že pravda je ještě podstatně hrůznější, než se obával onen gynekolog...

V knize je, jak je to v mých románech obvyklé, případ přenesený do Brna. A vyšetřování brněnské mordparty se tu snažím ukázat v celé jeho šíři. Aby si čtenář-laik mohl alespoň zčásti představit, s čím vším se musí vyrovnat kriminalisté z krajské mordparty.

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 

- Nezralá vražda

V rodinách se dost často manželé milují a milují také své děti, které jim oplácí stejným. Občas však takové vztahy zaskřípou. Rodinná idyla zmizí. A potom se mohou přihodit případy jako je ten, o kterém vypráví tato kniha. I když, kdo ví...

Nezralá vraždaKdyž se architekt Robert Borský vrátí ze služební cesty do Prahy, jeho manželka se mu stále nehlásí.

Borskému to je divné, protože však ví, že manželka má milence a je pozdě večer, jde spát. Když však i následující den o manželce není vidu ani slechu, Robert Borský začíná být silně znepokojený.

Vrací se z práce předčasně domů, a tam ke své hrůze zjišťuje, že uplynulou noc prospal na manželském lůžku, v jehož úložném prostoru byl umístěný balík s mrtvým tělem jeho ženy.

Robert Borský volá na policii a pátrání se ujímají kriminalisté z brněnské krajské mordparty pod vedením svého šéfa, podplukovníka Motla.

Začínají rozplétat předivo vztahů v rodině, která žila poněkud neobvyklým životem. Postupně nalézají několik podezřelých, kteří by mohli mít důvod paní Borskou odstranit.

Kdo z nich je tím pravým?

Knihu můžete získat například v nakladatelství MOBA 


Pokud se vám tyto příběhy, který nejsou tak úplně klasickými detektivkami, nýbrž spíš kombinací detektivky a "kriminálního doku-románu", budou líbit, snad vás potěší, že už mám pro vás připravuji další román z této série.

 Zpět


Kontakt

TOPlist TOPlist